Gruszka Bessemera

26 Lip

 

Jedną z najstarszych metod otrzymywania stali  a tym samym wyrobów hutniczych z niej wytwarzanych, jest metoda besemerowska. Polega ona na przedmuchiwaniu powietrzem świeżej surówki znajdującej się w pochylnym piecu tak zwanym konwertorze o kształcie przypominającym gruszkę – „Gruszka Bessemera”.

Bessemer2

Piec ten składa się z konwertora  spoczywającego swoimi czopami na stojakach oraz z dmuchawy wraz z przewodami powietrznymi. Konwertor wykonany jest z blachy stalowej o grubości 10 – 25 mm ( zależnie do jego pojemności ), spawanej lub nitowanej. Wewnątrz jest on wyłożony kwaśnym materiałem ogniotrwałym. Dno konwertera jest wykonane tak że sito ,znajdują się w nim cegły dyszowe przez które sprężone powietrze ze skrzyni powietrznej dostaje do środka pod ciśnieniem 1,5 – 2,5 atmosfer.

Gruszka2

Pod wpływem tlenu zawartego we wtłaczanym powietrzu, zostają utlenione – wypalone, domieszki zawarte w surówce i powstaje w ten sposób stal z której wykonywane są najróżniejsze wyroby hutnicze przeznaczone do dalszego przerobu. Besemerowski sposób otrzymywania stali charakteryzuje się tym że wsadem jest płynna surówka o temperaturze ( przy zalewaniu pieca ) 1300 – 1400 stopni C, a dalsze podnoszenie temperatury do około 1550 st. C.  następuje bez dostarczania energii z zewnątrz i jest wynikiem reakcji egzotermicznych wypalania się przede wszystkim krzemu Si, następnie manganu i węgla znajdujących się w surówce. Wytop w gruszce Bessemera odznacza się bardzo dużą wydajnością, cały proces trwa od 15 do 25 minut i przy wydajności 20 – 30 ton, przez osiem godzi można przeprowadzić około 30 wytopów.

http://stal.posterous.com/gruszka-bessemera

Dodaj komentarz